Co napsali…

Naším Son-Rise programem už prošla hezká řádka dobrovolníků. Napadlo nás se jich zeptat, proč se vlastně rozhodnuli stát se našimi dobrovolníky v Son-Rise programu a také co jim to přineslo. Zde je to, co napsali...

Proč jsem se rozhodnul stát se dobrovolníkem u Válků?

Hlásil jsem se na studium psychologie na FF UK a jednou z podmínek přijetí je psychologická praxe. Sehnat relevantní praxi je těžký úkol, dlouhou dobu jsem nemohl narazit na nic pořádného a zajímavého. Nakonec jsem objevil možnost navštěvovat chlapce s autismem – Rudíka – v rámci programu Son-Rise. Možnost vidět realitu autismu na vlastní oči je vzácná (mimo Son-Rise téměř nemožná) a přístup programu k terapii je přívětivý.

Co mi to přineslo?

Jednak výbornou praxi, na kterou bylo při přijímacím řízení důrazně přihlíženo. Dále praktické seznámení s u nás poněkud pomlouvaným programem Son-Rise, čili možnost vytvořit si vlastní názor (vesměs pozitivní). A v neposlední řadě ohromnou zkušenost v interakci s autistickým chlapcem. Vřele doporučuji každému, kdo má zájem se dozvědět o autismu něco více z vlastní zkušenosti.Proč jsem se rozhodla stát se dobrovolníkem u Válků?

Hledala jsem takovou práci. A když se naskytla nabídka u Válků a já tuhle rodinu a práci s ní spojenou poznala, tak jsem neváhala. Válkovi jsou totiž velmi pozitivní rodina, otevření novým myšlenkám a metodám.

V téhle rodině se rozhodně nudy nedočkám. Válkovi jsou ochotní a vstřícní, se vším mě hned obeznámili a pomohli mi a to se mi líbilo. Věděla jsem do čeho jdu a nemusela jsem se ničeho bát. Také práce s Rudíkem je neskutečně naplňující a já rozhodně nelituji, že jsem se na inzerát ozvala!

Co mi to přineslo?

Práce a čas strávený s Rudíkem mě moc baví, baví mě poznávat autistický svět – svět pro nás ne tolik známý, i když někdy tak stejný. Každá herna s Rudou je ojedinělá a vždy v něčem překvapující. Ruda je velmi emotivní kluk, který ocení vaši práci a to my potřebujeme! Je skvělé vidět změny, které se dějí v jeho vývoji myšlení či porozumění a přizpůsobení se a vědět, že i naše maličkost je v téhle práci důležitá. A že se podílíme na těchto změnách, což je nepředstavitelně hřejivý pocit.

Tato metoda je velmi nenáročná a přitom tak příjemná a efektivní pro obě strany, jak pro Rudu tak i pro nás dobrovolníky a rodiče. A takový zážitek jako z herny se prostě jen tak nezíská... A já vím, že jsem velmi spokojená, protože tato práce mě naplňuje.